Kezdődik az iskola-2016
Weöres Sándor: Kezdődik az iskola
Könyv, toll, tinta, ceruza,
rontom-bontom,
kezdődik az iskola,
csak aszondom.
Kora reggel rohanás,
rontom-bontom,
nem könnyű a tanulás,
csak aszondom.
Tízpercben nagy futkosás,
rontom-bontom,
torkod fájdul, ne kiálts,
csak aszondom.
Zsemlye és vajaskenyér,
rontom-bontom,
morzsát szedhet az egér,
csak aszondom.
Énekóra, la-la-la,
rontom-bontom,
reng a terem ablaka,
csak aszondom.
Tornaóra egy-kettő,
rontom-bontom,
leszakad a háztető,
csak aszondom.
Kintről benéz egy szamár,
rontom-bontom,
iskolába sose jár,
csak aszondom.
Mottó:
„Elmondok neked egyet-mást. Mindennap egyvalamit. Hogy megtarthasd. A fejedben. Mert látod: minden ember annyit ér, amennyit tud. Ha olyat is tud, amit más senki se, akkor mindenkinél többet ér.”
Persze vannak, akik a fenti idézettel nem azonosulnak. Mégis csodás dolog a tudás, melyhez csak kemény munka árán lehet jutni.
„Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni, hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat, hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára, hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.”
Kedves Tököliek! Jó, ha tudják, Tökölön 1889 óta működik az iskola. 1894 és 1908- ban két kisdedóvó is volt. Ma az iskolánkat a KLIK irányítja. Tököl város nem volt képes fenntartani. Hogy miért, majd egyszer erre is kapunk választ.
Gyermekeknek, szülőknek, pedagógusoknak egyaránt szorongást okoz az iskolakezdés, de sok örömöt is jelent, amennyiben jól döntöttek, és megfelelő időben, megfelelő helyre történt a gyermek beiskolázása is. Legyen az általános, legyen az középiskola. A jó gyereknek minden pedagógus örül.
Nyár végén itt-ott már őszülnek a falevelek, az időjárás lassan őszbe fordul, a nyári események már az emlékek közé sorolhatók.
Szeptember 1.-én becsengetnek az iskolákba.
Gyerekeknek, szülőknek, pedagógusoknak, egy félő esemény az új tanév. Kicsik és nagyok izgalommal várják, milyen lesz a változás, lesznek-e barátok, hogyan múlt az idő a régi osztálytársaknak?
Az általános iskola elkezdése, a középiskola mássága komoly fejlődési mérföldkő a gyermek és a család életében. A leendő elsősöket fel kell készíteni a változásokra. Ugyanakkor tudatos felkészüléssel, kellő odafigyeléssel szép élménnyé varázsolható.
Ha az iskola és a szülők között olyan kapcsolat jön létre, amely őszinte és segítő, ha az egyik oldalon a szülő, a másik oldalon az iskola fogja a gyerek kezét, az előre vivő út egyenes lesz. Ha azonban ez a kapcsolat megszakad, súlyos következményei lehetnek, különösen kamaszkorban.
Az iskola oktat és nevel. És akár akarjuk, akár nem, sokszor értékel, ami gyakran a konfliktusok forrása. Egy tanár nagyon örül, ha jó érdemjegyeket adhat, de sok diák van, aki kevés munkával szeretne csupa jót kapni. Ez sajnos nem megy.
A mai világ tanár- diák kapcsolata gépek megjelenésével megváltozott. Mégis hinni kell abban, hogy egy tanár jót akar, a diáknak meg tudni kell, a tanulás nagyon fáradságos nehéz munka.
Vannak gyerekek, akik várják a sulit, másokat azonban lehangol, hogy megint jön a korán kelés, a kötelezettségek, és megint tanulni kell. De ez által lesznek értékes felnőttek.
Öreg pedagógusként mit kívánhatok, a diákoknak és a pedagógusoknak. Akarjanak tanulni, amíg ingyen lehet. Szeressék az iskolát, mert ez jövőjük záloga. A tanár kollégáknak kitartást és azt, adják át legjobb tudásukat.
Befejezésül napjainkra is aktuális verssel kívánok örömteli tanulást a Tökölieken kívül minden magyar diáknak és szeretett volt iskolám tanulóinak egyaránt.
Reményik Sándor: Templom és iskola
1925
Ti nem akartok semmi rosszat,
Isten a tanútok reá.
De nincsen, aki köztetek
E szent harcot ne állaná.
Ehhez Isten mindannyitoknak
Vitathatatlan jogot ád:
Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!
Ti megbecsültök minden rendet,
Melyen a béke alapul.
De ne halljátok soha többé
Isten igéjét magyarul?!
S gyermeketek az iskolában
Ne hallja szülője szavát?!
Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!
E templom s iskola között
Futkostam én is egykoron,
S hűtöttem a templom falán
Kigyulladt gyermek-homlokom.
Azóta hányszor éltem át ott
Lelkem zsenge tavasz-korát!
Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!
A koldusnak, a páriának,
A jöttmentnek is van joga
Istenéhez apái módján
És nyelvén fohászkodnia.
Csak nektek ajánlgatják templomul
Az útszélét s az égbolt sátorát?
Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!
Kicsi fehér templomotokba
Most minden erők tömörülnek.
Kicsi fehér templom-padokba
A holtak is mellétek ülnek.
A nagyapáink, nagyanyáink,
Szemükbe biztatás vagy vád:
Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!
Tököl, 2016.augusztus 30.
Írta és összeállította: Pletser József, a budapesti Fáy András Szakközépiskola címzetes igazgatója